Hogyan válassz könyvelőt?
Avagy útmutató a tökéletes könyvelődhöz....
Minden vállalkozásnak szüksége van könyvelőre, aki a pénzügyeit nyomon követi és kapcsolatot tart illetve képviseli az adóhivatalnál.
Sokan azt gondolják, a könyvelő csak a szükséges rossz, felesleges kiadás.... Ez nem így van! Onnan, hogy megalakul egy gazdasági társaság, vagy egyéni vállalkozás, azonnal törvényi szabályozás alá kerül, hiszen adóköteles gazdasági tevékenységet fog végezni. Kötelező számára az adó és járulék fizetés. Ezeket a bevallásokat csakis bizonylatok, számlák alapján lehet elkészíteni. A vállalkozónak sem ideje, sem rálátása nincs arra, hogyan is kell összeállítani például egy havi áfa bevallást. Ekkor jön a képbe a könyvelő. A könyvelő évek alatt szerzett tudásával, a törvények ismeretével és megfelelő könyvelő programmal összeállítja és elküldi az adóhatóságnak a bevallásokat. Ez eddig mind szép és jó, de honnan lehet tudni, ki a jó könyvelő?
Sok esettel találkoztunk már, amikor sajnos a nem megfelelő szakember kárt okozott a vállalkozásnak és például nekünk kellett azokat javítani, akár sok évre visszamenőleg.
Vannak olyan alap elvárások, amelyekkel előre lehet menni a problémáknak. Például:
- először is telefonon munkaidőben elérhető, vagy viszonylag gyorsan visszahív;
- email üzenetekre válaszol;
- meghatalmazás alapján, a saját (nem az ügyfél) ügyfélkapus jelszavával dolgozik, a bevallásokat is azzal adja be;
- a havi/negyedéves/éves áfa bevallások esetében küld egy számla listát, hogy pontosan milyen tételek szerepelnek majd a bevallásokban. Itt már a vállalkozó is tud egy ellenőrzést tenni, hogy emlékezete szerint nagyjából benne vannak-e azok a számlák, amelyeket leadott/elküldött a könyvelőnek.
- a bevallásokat határidőre be is adja. Ezt hogyan lehet ellenőrizni? Pl ügyfélkapus belépéssel a tárhelyünkre, ott látszanak a beadott bevallások visszaigazolásai.
- határidőben megküldi a bérszámfejtést (már ha van alkalmazott);
- határidőben jelzi a könyvelő az aktuális fizetendőket (iparűzési adó, társasági adó, vagy bármilyen más fizetendő);
- az ügyfél kérésére tájékoztatást nyújt az aktuális pénzügyi helyzetről vagy különböző kimutatásokat küld, persze megegyezés szerint;
- precízen rögzíti a számlákat, kevés hibával dolgozik;
- rugalmas. Na itt egy pillanatra elidőzünk. Rugalmas lehet a könyvelő, ha online fogadja a számlákat, de az nem rugalmasság, ha bemondásra könyvel. Rugalmasan kezeli a könyvelést nem egyenlő, a bármit megcsinál, csak a vállalkozás jobban mutasson a beszámolóban, mint amilyen. Sok ügyfél elrugaszkodik a valóságtól és olyasmit kér, amit nem lehet törvényesen megcsinálni.
- bizalom... lehet ezt kellett volna előre írni. Egy ismeretlen emberre bízni a pénzünket valljuk be, lutri. Ha már egy ismerősünk ismerősét is Ő könyveli és meg van vele elégedve, akkor talán már egy plusz ponttal indul a bizalomért az A bizonyos könyvelő. Személyes találkozásnál kialakul egy kép, hogy szimpatikus egyáltalán vagy sem. Ezek után még mindig el lehet dönteni, hogy ki lesz a könyvelőnk.
Bárkit is választunk, legyünk körültekintőek, legyünk először kicsit kukacoskodók és bizonyosodjunk meg róla, hogy jól döntöttünk. Az olcsóság nem egyenlő a precizitással, a drága havi díj sem egyenlő a megbízhatósággal.
Egy szónak is száz a vége, legyen a könyvelő szakmailag felkészült, precíz, kommunikatív és nem lesz gond a könyveléssel.
Például választhat bennünket is!